نمایندگی تعمیرات بوش

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

علت تخلیه نکردن لباسشویی بوش

علت تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش

تصور کنید منتظر پایان شستشو هستید تا لباس‌هایتان را پهن کنید، اما ناگهان با منظره‌ای ناخوشایند روبرو می‌شوید: ماشین لباسشویی پر از آب است و لباس‌هایتان غرق در آن! تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش می‌تواند تجربه‌ای ناخوشایند و دلهره‌آور باشد. اما نگران نباشید، در این مقاله به بررسی 8 علت رایج این مشکل و راهکارهای رفع آن می‌پردازیم.

علل تخلیه نشدن آب در لباسشویی بوش

قطعا، همه شما میدانید که لباسشویی ها به جز شستشو یک وظیفه مهم دارند، و آن هم این است که باید آب را از داخل ماشین لباسشویی تخلیه کنند در غیر این صورت، لباسی شسته نمیشود و تمیزی نیز در کار نخواهد بود.

در ادامه باهم مواردی که میتوانند یکی از علت های تخلیه نکردن لباسشویی بوش باشد را بررسی میکنیم.

 1. گرفتگی شیلنگ تخلیه
 2. انتخاب برنامه نامناسب
 3. خرابی برد الکترونیکی
 4. خرابی تسمه
 5. خرابی میکروسوئیچ و لاستیک های دور درب
 6. استفاده بیش از حد از مواد شوینده
 7. خرابی فیلتر پمپ تخلیه
 8. مشکل در سنسور سطح آب

موارد ذکر شده، جزء مهم ترین دلایل تخلیه نشدن آب در لباسشویی بوش هستند. در واقع این توانایی را دارند تا لباسشویی شما را با اختلال رو به رو کنند و اجازه ندهند روند عادی شستشو ادامه پیدا کند.

1.خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

همانطور که میدانید بردهای الکترونیکی در تمام لوازم برقی نقش مهمی دارند و در صورتی خرابی یا کوچک ترین اختلال میتواند، کارکرد درست دستگاه شما را دچار مشکل کند.

در ماشین های لباسشویی مدت زمان شستشو، زمان شروع و پایان شستشو، تخلیه آب و… بر عهده برد الکترونیکی ماشین لباسشویی است. در صورتی که برد به هر دلیلی دچار مشکل شود نمیتواند به پمپ تخلیه فرمان تخلیه آب را بدهد و همین موضوع میتواند یکی از مهم ترین علت های تخلیه نکردن لباسشویی باشد.

البته توجه کنید که خرابی برد خیلی کم اتفاق می افتد، اما در صورت بروزهرگونه مشکل، حتما از تعمیرکاران متخصص و کار بلد نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش کمک بگیرید. چرا که برد جزو قطعه های مهم لباسشویی بوده و اگر به درستی تعمیر نشود میتواند به دیگر قسمت ها هم آسیب بزند.

2.خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

2.انتخاب برنامه نامناسب

ماشین‌های لباسشویی بوش به برنامه‌های مختلفی مجهز هستند که هر کدام برای نوع خاصی از لباس و با تنظیمات آب و دور موتور متفاوت طراحی شده‌اند. اگر برنامه نامناسبی را برای شستشوی لباس‌های خود انتخاب کنید، ممکن است فرآیند تخلیه آب به درستی انجام نشود. قبل از شروع شستشو، به نوع لباس‌ها و میزان کثیفی آنها توجه کنید و برنامه مناسب را انتخاب کنید. برخی از ماشین‌های لباسشویی بوش دارای تنظیمات اضافی برای تخلیه آب هستند. می‌توانید از این تنظیمات برای افزایش زمان تخلیه یا دور موتور پمپ استفاده کنید.

3.خرابی تسمه لباسشویی

تسمه در لباسشویی جزو قطعات حیاتی هست و در صورت خرابی دیگر، دیگ لباسشویی قابیلت چرخش را نخواهد داشت. تسمه ها به مرور زمان دچار پارگی، پوسیدگی و ساییدگی میشوند. همین موضوع باعث میشود ماشین لباسشویی شما به درستی کار خود را انجام ندهد. در واقع مشکل طوری است که آب وارد لباسشویی میشود، اما دیگ نمیچرخد تا پمپ تخلیه آب داخل دستگاه را خالی کند.

شاید در نگاه اول تعویض تسمه لباسشویی ساده باشد اما در واقعیت اینطور نیست پس حتما از یک تکنسین برای تعویض کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی

4.خرابی میکروسوئیچ درب و لاستیک لباسشویی

درب ماشین لباسشویی دو اجزا برای حفظ آب در داخل دیگ دارد. لاستیک ها از نشتی و بیرون ریختن آب جلوگیری میکنند،  میکروسوئیچ هم درب را قفل میکند تا در هنگام شستشو، درب لباسشویی به هر دلیلی باز نشود. همینطورمیکروسوئیچ درصورت قفل نشدن به برد فرمانی برای شروع کار ارسال نمیکند، از همین رو آبی به دستگاه وارد یا خارج نمیشود. دقت کنید که خرابی میکروسوئیچ ولاستیک دور درب فرسایشی است، یعنی به یکباره اتفاق نمی افتد و به مرور زمان دچار مشکل میشود.

پیشنهاد ما به شما این است که لباسشویی بوش خود را به صورت دوره ای سرویس کنید تا از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر و پر هزینه تر پیشگیری کنید.

4.خرابی میکروسوئیچ درب و لاستیک لباسشویی

5.گرفتی شیلنگ تخلیه لباسشویی

یکی از مواردی که در اولین قدم باید به سراغ آن بروید، مسیر تخلیه یا شیلنگ تخلیه لباسشویی است. اگر از جمله افرادی هستید که لباس های جیب دار خود را چک نمی کنید، این احتمال وجود دارد که چیزی در جیب شما باشد و در هنگام شستشو، در شیلنگ تخلیه لباسشویی گیر کند.

دربعضی مواقع، ساده ترین موارد میتوانند باعث بهم ریختن نظم یک موضوع یا پیش آمدن یک مشکل بزرگ در لوازم برقی شما شود.

شما میتوانید برای حل این مشکل، شلنگ را از بخش هایی که متصل به لباسشویی و فاظلاب هستند جدا کنید. دقت کنید که در هنگام جدا کردن شیلنگ، آبی به بیرون نریزد تا اطراف کثیف نشود؛ بهتراست در هنگام این کار، تشتی را در زیر شیلنگ بگیرید.

پس از آنکه شیلنگ را جدا کردید میتوانید با کمک فشار آب گرم، مانع را بردارید و در غیر این صورت میتوانید از یک شئ نازک برای خارج کردن مانع کمک بگیرید.

پس از خارج کردن مانع از شیلنگ بهتره که آن را با کمک مواد شوینده مختلف مانند لوله باز کن، جوش شیرین و سرکه و.. بشورید تا رسوب ها و جرم های داخل شیلنگ تمیز شود.

6.استفاده بیش از حد از مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده، مخصوصاً شوینده های نامناسب، باعث ایجاد کف بیش از حد در مخزن لباسشویی می شود. این کف غلیظ می تواند مسیر تخلیه آب را مسدود کند و از خروج آب جلوگیری کند. همچنین کف اضافی می تواند به فیلتر پمپ تخلیه بچسبد و آن را مسدود کند. فیلتر مسدود شده مانع از عبور آب و تخلیه آن از مخزن می شود. اولین قدم برای رفع مشکل، کاهش میزان مواد شوینده است. به دستورالعمل روی بسته بندی مواد شوینده توجه کنید و از مقدار مناسب آن استفاده کنید. فیلتر پمپ تخلیه را به طور مرتب تمیز کنید. برای این کار، دفترچه راهنمای لباسشویی خود را مطالعه کنید.

7.خرابی فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی 

یکی از مهم ترین و اصلی ترین علت های تخلیه نکردن ماشین لباسشویی خرابی پمپ تخلیه است. در واقع همانطور که از اسمش پیداست نقش تخلیه کردن را دارد و در صورت خرابی اجازه خروج آب را نمیدهد. در داخل پمپ تخلیه یک فیلتر وجود دارد که به راحت تر تخلیه شدن ماشین لباسشویی بوش کمک میکند. در صورتی که این فیلتر دچا گرفتگی یا فرسودگی شده باشد لباسشویی نمیتواند به درستی آب را از خود خارج کند.

در لباسشویی های بوش با باز کردن پنل جلویی که در پایین دستگاه تعبیه شده به راحتی میتوانید آن را خودتان تمیز یا  تعویض کنید. اما پیشنهاد ما این است به صورت دوره ای خودتان این فیلتر را تعویض کنید تا هم به کیفیت کار کرد دستگاه کمک کنید و هم از بروز مشکل به صورت یک باره جلو گیری کنید.

5.خرابی فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی

8.مشکل در سنسور سطح آب

سنسور سطح آب، وظیفه اندازه‌گیری سطح آب در دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. این سنسور اطلاعات مربوط به ارتفاع آب را به برد الکتریکی دستگاه ارسال می‌کند تا برد با توجه به برنامه شستشو، میزان آب ورودی و زمان تخلیه را کنترل کند. نقص در سنسور سطح آب می‌تواند منجر به تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش شود. با بررسی اتصالات، تست سنسور، و بررسی لوله تخلیه می‌توانید مشکل را عیب یابی و تعمیر کنید. در صورت نیاز به تعمیرات تخصصی، از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

نحوه پیشگیری از تخلیه نشدن لباسشویی بوش

اولین و مهم ترین موضوع برای پیشگیری از خرابی لوازم برقی مانند لباسشویی که دائما یا هر چند روز یک بار کار میکنند، این است که حتما با کمک تعمیرکاران متخصص به صورت دوره ای و هر چند وقت یکبار، سرویس شود. سرویس دستگاه باعث می شود که بعضی از بخش هایی که دچار مشکل شده اند، هر چه سریع تر تعویض یا تعمیر شوند و از بروز مشکلات  و هزینه های سنگین جلوگیری بعمل می آید.

اگر قصد ندارید از سرویس های دوره ای استفاده کنید، میتوانید در مصرف لباسشویی خود دقت بیشتری به خرج دهید. برای مثال توجه کنید که لاستیک های دور درب خیس نمانند تا کپک نزنند، درب را محکم نبندید یا بی دلیل باز و بسته نکنید تا میکروسوئیچ دچار مشکل نشود، قبل از شستشو جیب لباس ها را با دقت بگردید تا چیزی به داخل دستگاه نفوذ نکند یا اگر لباس دارای زیپ و مروارید است به نوعی آن را بپوشانید که یک وقت در هنگام شستشو کنده نشود و …. با رعایت این موارد میتوانید از به وجود آمدن مشکل در جهت تخلیه نشدن لباسشویی جلوگیری بعمل آورید.

نکات پیشگیرانه:

 • برای جلوگیری از انسداد فیلتر تخلیه، از کیسه توری برای شستشوی لباس‌های کوچک استفاده کنید.
 • به طور مرتب شیلنگ تخلیه را بررسی کنید و از خم شدن یا پیچ خوردن آن جلوگیری کنید.
 • از مواد شوینده با کیفیت و به مقدار مناسب استفاده کنید.
 • از ورود اشیاء خارجی به داخل ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.
 • به طور مرتب ماشین لباسشویی را سرویس کنید.

سخن پایانی

تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با بررسی موارد ذکر شده در این محتوا، می‌توانید علت مشکل را پیدا کرده و آن را رفع کنید. اگر مشکل با راه‌حل‌های ساده حل نشد، به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید.

سوالات متداول:

برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش خود به کجا مراجعه کنیم؟

اگر برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید به نمایندگی‌ مجاز تعمیرات بوش مراجعه کنید. تلفن نمایندگی ۲۲۲۲۵۰۰۷-۰۲۱

هر چند وقت یکبار باید فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بوش را تمیز کرد؟

توصیه می شود فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی بوش را به طور مرتب، مثلا هر ماه یکبار، تمیز کنید. به خصوص اگر لباس های زیادی می شویید یا از لباس هایی با پرز زیاد استفاده می کنید.

آیا می توان از ماشین لباسشویی بوش استفاده کرد در حالی که آب تخلیه نمی شود؟

توصیه نمی شود از ماشین لباسشویی بوش در حالی که آب تخلیه نمی شود استفاده کنید. زیرا آب باقی مانده در مخزن می تواند به لباس های شما آسیب برساند و همچنین خطر رشد کپک و قارچ را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

محتوای مقاله برای آشنایی با نحوه کار کردن لوازم خانگی و اینکه چه مشکلی ممکن است برای آنها پیش بیاید بسیار مناسب است.
John Doe

مقالات منتشر شده

روشن شدن چراغ نمک ظرفشویی
چرا چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن می شود؟
تنظیم درجه یخچال قدیمی
درجه یخچال قدیمی چگونه تنظیم می شود؟
ارور-تاپ-کلوز-Tap-Closed-ماشین-لباسشویی-بوش-شاخص
ارور تاپ کلوز Tap Closed ماشین لباسشویی بوش
ماشین لباسشویی بوش یا ال جی
ماشین لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟
مزایا و معایب ساید بای ساید بوش
مزایا و معایب یخچال ساید بای ساید بوش
علت تخلیه نکردن لباسشویی بوش
علت تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش
خدمات پس از فروش بوش
نمایندگی خدمات پس از فروش بوش؛ سرویس و تعمیرات تخصصی بوش
چرا-چراغ-قرمز-یخچال-روشن-می-شودشاخص
چرا چراغ قرمز فریزر بوش روشن شده است؟
ویژگی قرص ماشین ظرفشویی
انواع قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش