نمایندگی تعمیرات بوش

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

علت خشک‌ نکردن لباسشویی بوش

علت خشک‌ نکردن لباسشویی بوش

اگر لباسشویی شما برند بوش است و با مشکل خشک نکردن لباس در ماشین لباسشویی خود مواجه شده اید و نمی دانید علت خشک نکردن لباسشویی بوش چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید که به صورت کامل و کاربردی مواردی که باعث خرابی خشک کن لباسشویی و علت خشک‌ نکردن ماشین لباسشویی بوش می شوند، را به شما آموزش دهیم.

یکی از قابلیت ها ی جدیدی که به ماشین لباسشویی بوش اضافه شده، خشک کن لباسشویی می باشد که مردم به شدت از آن استقبال کرده، و همچنین این قابلیت، کار را برای شما بسیار راحت تر کرده است. خشک کن لباسشویی، به راحتی لباس های شما را تا 40 -50 درصد آبگیری و خشک می کند؛ همین ویژگی، باعث شده که مردم اهمیت زیادی به وجود این قابلیت در لباسشویی خود دهند. با این حال امکان خرابی خشک کن لباسشویی و خشک نکردن لباسها در ماشین نیز وجود دارد که در صورت مشاهده چنین مشکلی، برای تعمیر دستگاه خود سریعا با نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش تماس بگیرید.

طرز کار خشک کن لباسشویی بوش

در لباسشویی های قدیمی که دارای قابلیت خشک کن لباس بودند، امکان تنظیم زمان و یا تعیین سرعت برای آن وجود نداشت و خشک کن لباسشویی به صورت خودکار عمل می کرد. اما در نسل جدید لباسشویی های بوش، شما می توانید، با استفاده از دکمه spin بر روی نمایشگر لباسشویی بوش، تعداد دور خشک کن، میزان سرعت، مدت زمان آبگیری لباس و جنس پارچه را برای خشک کردن انتخاب کنید و سپس دکمه استارت را بزنید. طرز کار خشک کن لباسشویی بوش به این صورت است که در انتهای زمان شستشو، دیگ لباسشویی شروع می کند با سرعت چرخیدن و آب اضافی لباس ها گرفته می شود و زمانی که فرآیند خشک کردن لباس ها تمام می شود، تقریبا شما لباس های نیمه خشک از لباسشویی تحویل می گیرید.

مهم ترین علت های خشک‌ نکردن لباسشویی بوش

در ادامه این مقاله به صورت کامل به بررسی علت خشک‌ نکردن لباسشویی بوش می پردازیم و راه های تعمیر آن را آموزش میدهیم:

 1. ریست لباسشویی بوش
 2. قطع شدن برق خشک کن لباسشویی بوش
 3. خرابی موتور لباسشویی بوش
 4. نرسیدن هوا به خشک کن لباسشویی بوش
 5. درست نبودن تنظیمات خشک کن لباسشویی بوش
 6. خرابی پمپ تخلیه
 7. وجود مانع در شیلنگ تخلیه

موارد ذکر شده، باعث میشوند لباسشویی به درستی لباس ها را خشک نکند.

مهم ترین علت های خشک‌ نکردن لباسشویی بوش

1.ریست کردن ماشین لباسشویی بوش

زمانی که با مشکل خشک نکردن لباس در لباسشویی مواجه شدید، دستگاه را ریست کنید. تمامی لباسشویی های مدرن بوش دارای قابلیت ریست کردن می باشند؛ و این امکان را به شما می دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی در دستگاه خود، با ریست کردن لباسشویی، مشکل خود را حل نمایید. خشک نکردن لباسشویی بوش هم از این قاعده مستثنا نیست و گاهی میتوان با یک ریست ساده علت خشک نکردن ماشین لباسشویی خود را حل کرد. نحوه ریست لباسشویی بوش:

 • برق لباسشویی را قطع کنید و پس از گذشت 5 دقیقه مجددا برق را وصل کنید
 • دکمه START یا START-PAUSE به مدت ۵ ثانیه نگه دارید
 • و در آخر دستگاه را روشن کنید

2.قطع شدن برق خشک کن لباسشویی

اگر تا حدودی به ویژگی های برد الکترونیکی آشنا باشید، میدانید که برد ها فرمانروای دستگاه های برقی هستند. در لباسشویی ها هم برد دستور میدهد که کدام بخش شروع به کار کند یا خیر. همین موضوع باعث میشود در صورتی که اتفاقی برای برد بیوفتد تا حد زیادی کار کرد دستگاه دچار اختلال شود.

در واقع روند اینگونه پیش میرود: در صورتی که برد، برقی را به خشک کن ارسال نکند. خشک کن هم توانایی حرکت را ندارد و همین موضوع یکی از مهم ترین دلایل خشک نکردن لباسشویی بوش است.

توجه کنید که حتما این موضوع را با یک تکنسین متخصص و کار بلد در میان بگذارید تا به شما کمک کند و اگر اطلاعات کاملی در رابطه با تعمیرات برد ندارید به هیچ وجه دست به کار نشوید.

3.خرابی موتور لباسشویی بوش

موتور لباسشویی همه چیز آن است و در صورتی که به هر دلیلی دچار اختلال شود. بخش های دیگر دستگاه هم توانایی انجام کاری را ندارند. یه زبان ساده در صورت نبودن موتور، لباسشویی شما با یک کمد تفاوتی ندارد و عملا به هیچ دردی نمیخورد.

اینکه موتور لباسشویی دچار اختلال شده تاثیر بسیار زیادی را بر روی خشک کن میگذارد و یکی از علت های مهم کار، خشک نکردن لباسشویی بوش است. شما با این روش متوجه می شوید که خشک کن لباسشویی بوش، با مشکل روبرو شده است.

البته که توصیه ما به شما این است که در آخرین مرحله به فکر بررسی موتور باشید. چرا که موتور ها بسیار با دوام هستند و احتمال خرابی خیلی کمی دارند، اما باز هم شما آن را فراموش نکنید. هرچند که بهترین راه، سرویس های دوره ای هستند تا لباسشویی شما از مشکلات پرهزینه و سنگین دور شود.

4.نرسیدن هوا به خشک کن لباسشویی بوش

توجه کنید که اگر خشک کن را بیشتر از ظرفیتی که دارد پر کنید نه تنها باعث بروز اختلال در لباسشویی شما می شود. بلکه میتواند باعث شود هوایی به خشک کن نرسد، همین موضوع یکی از علت های اصلی خشک نکردن لباسشویی بوش است و تاثیر فراوانی در کاهش کیفیت کار میگذارد.

بهترین راه برای پیشگیری از افتادن همچنین اتفاقی این است که حتما لباسشویی خود را به اندازه ظرفیت تعیین شده پر کنید، تا هم هوای کافی به خشک کن برسد و هم اندازه لباس ها به قدری نباشد که خشک کن توانایی دور گرفتن و بالا بردن سرعت را نداشته باشد. در این صورت دیگ به علت سنگینی زیادی که به آن وارد شده از جای خود خارج میشود و باعث به وجود آمدن هزینه های سنگین میشود.

توجه کنید که بعضی موارد مانند پتو شاید در لباسشویی به راحتی شسته شود اما استفاده از خشک کن برای آن اشتباه است. چرا که این حجم از سنگینی نه تنها باعث خرابی دیگ میشود بلکه فنر ها رو هم با اختلال رو به رو میکند.

5.تنظیمات اشتباه لباسشویی بوش

در نسل جدید لباسشویی های بوش، خشک کن آنها  به صورت پیش فرض فعال نیست و شما خودتان یا نمایندگی تعمیرات بوش باید این قسمت را فعال نماید تا به درستی برای شما لباس ها را خشک کند.

اگر شما خودتان دست به کار شدید بهترین راه این است که حتما از دفترچه راهنمای لباسشویی بوش کمک بگیرید تا بتوانید به درستی تنظیمات خشک کن لباسشویی بوش را انجام دهید. در غیر این صورت میتواند باعث بروز مشکل شود، وپس از شستشوی لباس ها خشک کن لباسشویی بوش به درستی کار نکند.

اگر تنظیمات خشک کن اشتباه است می توانید آن را ریست کنید و با کمک دفترچه راهنما دوباره تنظیمات درست را بر روی خشک کن لباسشویی خود اعمال کنید.

تنظیمات اشتباه لباسشویی بوش

6.خرابی پمپ تخلیه

این قطعه همانطور که از اسمش پیداست، وظیفه تخلیه کردن آب را از داخل ماشین لباسشویی دارد. و در صورتی که آب داخل لباسشویی تخلیه نشود خشک کن هم نمیتواند شروع به کار کند، به همین دلیل باید توجه کنید که خرابی پمپ تخلیه، از مهم ترین علت های تخلیه نکردن لباسشویی بوش است و حتی روی دیگر قسمت ها هم تاثیر منفی میگذارد.

علت تخلیه نکردن لباسشویی بوش دو حالت دارد: یا پمپ به درستی بر روی دستگاه نصب نشده، یا به صورت مداوم از لباسشویی استفاده میکنید. یعنی باید برنامه ریزی کنید که هر دو روز یکبار از لباسشویی خود استفاده کنید برای هر چیز کوچک و بزرگی لباسشویی را به کار نندازید.

7.وجود مانع در شیلنگ تخلیه

همانطور در بالا گفته شد تا زمانی که لباسشویی شما تخلیه نشود خشک کن نمی تواند شروع به کار کند و همین موضوع علت خشک نکردن لباسشویی بوش است. پس برای حل این مشکل، باید شیلنگ تخلیه لباسشویی را جدا کنید و مانعی که به وجود آمده را از بین ببرید تا آب داخل دیگ خالی شود و خشک کن شروع به کار کند.

توجه کنید که در هنگام باز کردن شیلنگ تخلیه، امکان دارد آب داخل لباسشویی به صورت یکباره به بیرون بریزد پس حتما، قبل از شروع به کار، یک تشت زیر آن بگذارید تا از کثیفی اطراف جلوگیری کنید

قرار دادن لباس بیش از حد ظرفیت لباسشویی

در دفترچه راهنمای لباسشویی بوش میزان ظرفیت بار مخزن دستگاه نوشته شده است. زمانی که شما لباسشویی را بیش از حد ظرفیت مجاز پر می کنید و حجم زیادی از لباس ها را داخل آن قرار می دهید، این امر می تواند علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی شود بنابراین اگر حجم لباس های کثیف شما زیاد است، در دو مرحله آن ها را در لباسشویی قرار دهید و ماشین لباسشویی را بیش از سه چهارم حجم مخزن پر نکنید.

روش های جلوگیری از مشکل خشک نکردن لباس در لباسشویی بوش

برای آنکه خشک کن لباسشویی شما دچار مشکل نشود و نیاز به تعمیر لباسشویی پیدا نکنید؛ با رعایت چند نکته ساده ولی مهم ، می توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری نمایید:

 • سالانه و یا هر 6 ماه یکبار اقدام به سرویس لباسشویی خود کنید.
 • فیلتر لباسشویی را همواره تمیز کرده و از گرفتگی باز کنید.
 • از قرار دادن حجم زیادی از لباس، بیش از ظرفیت لباسشویی خودداری کنید.
 • در انتخاب برنامه شستشو و خشک کن دفت مایید و حتی می توانید از دفترچه راهنمای لباسشویی کمک بگیرید.

روش های جلوگیری

سخن پایانی

همانطور که در محتوای بالا خواندید عواملی که موجب خشک نکردن لباسشویی میشود فراوان است. اما باید توجه کنید که این  موارد همگی  رایج بوده امکان دارد مشکل از جای دیگری باشد که شما اصلا به آن فکر نمیکنید.

پس برای تعمیرات لباسشویی خود میتوانید با شماره تلفن 02122225007 تماس بگیرید و مشاورین ما به شما کمک کنند

توصیه تعمیرکاران تیم بوش این است که حتما لباسشویی خود را به صورت دوره ای سرویس کنید تا از بروز مشکلات جدی و پر هزینه دور شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

محتوای مقاله برای آشنایی با نحوه کار کردن لوازم خانگی و اینکه چه مشکلی ممکن است برای آنها پیش بیاید بسیار مناسب است.
John Doe

مقالات منتشر شده

ارور E27 ظرفشویی بوش
ارور E27 ظرفشویی بوش
ارور-E17-ظرفشویی-بوش-شاخص
ارور E17 ظرفشویی بوش
علت-گرم-نشدن-آب-ماشین-ظرفشویی-بوش-شاخص
چرا آب ماشین ظرفشویی بوش گرم نمی شود؟
روشن شدن چراغ نمک ظرفشویی
چرا چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن می شود؟
تنظیم درجه یخچال قدیمی
درجه یخچال قدیمی چگونه تنظیم می شود؟
ارور-تاپ-کلوز-Tap-Closed-ماشین-لباسشویی-بوش-شاخص
ارور تاپ کلوز Tap Closed ماشین لباسشویی بوش
ماشین لباسشویی بوش یا ال جی
ماشین لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟
مزایا و معایب ساید بای ساید بوش
مزایا و معایب یخچال ساید بای ساید بوش
علت تخلیه نکردن لباسشویی بوش
علت تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش
خدمات پس از فروش بوش
نمایندگی خدمات پس از فروش بوش؛ سرویس و تعمیرات تخصصی بوش