نحوه تعمیر سوراخ شدن یخچال بوش

جولای 23, 2023

تعویض مگنترون ماکروفر بوش

آگوست 9, 2023

علت رایج کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی بوش

امروزه تقریباً تمامی لوازم خانگی مجهز به ریموت کنترل هستند تا گذشته از مسائل رفاه و آسایش کاربر، مباحث‌ امنیتی و فنی دستگاه نیز به خوبی رعایت شود. یکی از این لوازم، کولرهای گازی و اسپیلت‌ها هستند؛ با این تفاوت که بروز اختلال در عملکرد ریموت کنترل کولر گازی می‌تواند باعث دشواری بسیار زیاد کار و حتی غیر ممکن شدن استفاده از آن شود. به همین دلیل بروز اختلال در عملکرد ریموت کنترل کولر گازی می‌تواند یک مشکل مهم به حساب آید که باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام شود.پ

در این مقاله از مجموعه مقالات نمایندگی تعمیرات بوش، قصد داریم تا شما را با مهم ترین دلایل عمل نکردن ریموت کنترل کولر گازی در برند بوش آشنا کنیم.

مهم ترین دلایل عمل نکردن ریموت کنترل کولر گازی بوش

 • تمام شدن باتری دستگاه
 • خراب شدن خود ریموت کنترل
 • اختلال در عملکرد برد کنترل دستگاه

نقش ریموت کنترل در عملکرد کولر گازی بوش

به ‌طور کلی ریموت‌های کنترل کولر گازی این امکان را به کاربران خود می‌دهند تا نسبت به اعمال تنظیمات دستگاه به راحتی اقدام کنند. به همین دلیل بروز هر گونه اختلال در عملکرد ریموت کنترل می‌تواند بسیار مشکل آفرین باشد.

عملکرد ریموت کنترل از راه دور کولر گازی بوش

به طور کلی بخش کنترل از راه دور کولر گازی از دو قسمت تشکیل شده است که عبارت است از:

 • ریموت کنترل
 • برد گیرنده دستگاه کولر

جفت کردن کنترل کولر گازی بوش

ابتدا به چگونگی سِت کردن کنترل کولر گازی می‌پردازیم:
ریموت کنترل کولر گازی از این اجزا تشکیل شده است:

 1. یک قاب پلاستیکی
 2. یک برد مدار چاپی (حاوی قطعات الکترونیکی)
 3. فنرهای پشت باتری
 4. صفحه کلید پلاستیکی
 5. باتری
 6. دیود مادون قرمز با لامپ LED

به دلیل همین سادگی ساختاری، عیب یابی این دستگاه کار دشواری نیست.

عملکرد ریموت کنترل از راه دور کولر گازی بوش

یک فرایند موفقیت آمیز عیب یابی و تعمیر نیاز به شناخت دقیق نحوه عملکرد دستگاه دارد. به طور کلی اتفاقی که در یک دستگاه ریموت کنترل از راه دور کولر گازی بوش می‌افتد، به این ترتیب است:

مقالات مرتبط:  تعمیر تایمر ماشین لباسشویی بوش

1) ابتدا کلید ریموت کنترل فشرده می‌شود و آی سی موجود بر روی صفحه برد کنترل، محل و کد مربوط به آن را تشخیص داده و سیگنال مربوطه را به ترانزیستور انتقال می‌دهد.

2) در مرحله بعد، ترانزیستور که وظیفه تقویت داده‌های ورودی را بر عهده دارد، دادۀ ارسالی را تقویت کرده و سیگنال آن را به فرستنده‌های مادون قرمز انتقال می‌دهد.

3) در بین قطعاتی که بر روی مدار چاپی قرار گرفته‌اند، یک کریستال نیز بر روی بُرد گیرنده متصل است که وظیفه تولید یک فرکانس ویژه را بر عهده دارد و وظیفه اصلی آن نوسان سازی است.

4) کد ارسال شده به برد اصلی دستگاه باعث انجام فرمان صادر شده از طریق دکمه‌های صفحه کلید خواهد شد.

علل عمل نکردن کنترل کولر گازی بوش

ضربه خوردن، آب خوردن، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و عوامل محیطی دیگر، از جمله عواملی هستند که می‌توانند در عملکرد ریموت کنترل کولر گازی اختلال به وجود آورند.
در این قسمت قصد داریم تا شما را با عوامل اصلی کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی بوش و چگونگی برطرف کردن آن ایراد آشنا کنیم:

1. تمام شدن باتری کنترل کولر گازی

منابع تأمین انرژی دستگاه‌های ریموت کنترل، باتری‌های قلمی، کتابی و یا باتری‌های ساعتی هستند که اگر توان لازم برای برق رسانی به مدار کنترل را نداشته باشند، عملکرد کنترل مختل خواهد شد.

بنابراین به محض مشاهدۀ عدم عملکرد ریموت کنترل کولر گازی بوش، ابتدا به سراغ بررسی باتری‌های ریموت بروید و یک بار دستگاه را با باتری‌های نو و کار نکرده آزمایش کنید. اما اگر همچنان شاهد ایراد عملکرد ریموت کنترل کولر گازی هستید، به سراغ مراحل بعدی بروید و دستگاه را از ابعاد دیگر نیز مورد بررسی قرار دهید تا متوجه ایراد اصلی آن بشوید.

2. خراب شدن برد ریموت کنترل کولر گازی بوش

اختلال در عملکرد هر یک از قطعات الکترونیکی برد ریموت کنترل مثل IC یا ترانزیستور می‌تواند کارایی آن را از بین ببرد. حال چگونه برد ریموت کنترل را تست کنیم؟

خراب شدن هر یک از قطعات و اجزای برد اصلی مثل زغال‌های روی کیت و خراب شدن مدار برد می‌تواند باعث کار نکردن دستگاه ریموت کنترل کولر گازی بوش شود. برای تست برد، آن را در کنار یک رادیو روشن قرار دهید و سپس دکمه کنترل را فشار دهید. اگر از رادیو صدای نویز یا خش خش به گوش برسد، نشان دهندۀ سالم بودن ریموت کنترل می‌باشد و در غیر این صورت برد ریموت کنترل شما با اختلال مواجه شده و باید تعمیر یا تعویض شود.

مقالات مرتبط:  راهنما و آموزش مراقبت از یخچال بوش

3. خراب شدن برد دستگاه

پس از تست باتری و ریموت کنترل و اطمینان از صحت عملکرد آن، باید به سراغ گیرنده یعنی خود کولر گازی بوش برویم. برای این منظور ابتدا چشمی گیرنده دستگاه را تمیز و عمل کردن کنترل بر روی آن را تست کنید. اگر مشکل عدم عملکرد کنترل برطرف نشد، می‌توانید به برد گیرنده دستگاه مشکوک شوید که از این مرحله به بعد حتماً باید از یک نفر متخصص کولرهای گازی بوش بخواهید که دستگاه را بازدید و عیب یابی نماید.

تست ریموت کنترل کولر گازی بوش

به منظور تست ریموت کنترل کولر گازی بوش، ابتدا دوربین موبایل یا دوربین عکاسی را روشن کنید و سپس لامپ ال ای دی ریموت کنترل را که در جلوی آن قرار دارد، روبروی دوربین قرار دهید و یکی از کلیدها را فشار دهید. اگر چراغ ال ای دی جلوی کنترل روشن شود، کنترل سالم است و اگر چراغ جلوی ریموت کنترل خاموش باشد، ریموت کنترل شما خراب است و باید تعمیر شود.

قفل شدن کنترل کولر گازی بوش

گاهی اوقات صفحه نمایشگر ریموت، علامت قفل بودن را نشان می‌دهد و دستگاه خراب نیست. باز کردن قفل ریموت اسپلیت در برندهای مختلف متفاوت است؛ اما به طور کلی باید این روش‌ها را به ترتیب اعمال نمایید:

 • فشار دادن دکمه مربوط به قفل ریموت (البته در برخی از مدل‌های کولر گازی بوش)
 • فشار دادن همزمان دکمه‌های Mode و Temp به مدت ۵ ثانیه
 • استفاده از دکمه‌های ترکیبی + و – به طور همزمان یا دکمه Temp
 • فشار دادن دکمه‌های Timer on و Timer off به مدت ۳ ثانیه
 • فشار دادن دکمه‌های Swing و Direct به مدت ۳ ثانیه

ریست کردن کنترل کولر گازی بوش

گاهی اوقات مشاهده می‌کنید که ریموت کنترل کولر گازی بوش هنگ کرده است و برای برگشتن به حالت اولیه باید آن را ریست نمود. برای انجام این کار از دکمه‌ای که در قسمت پایین سمت راست ریموت تعبیه شده است، استفاده کنید و آن را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا تمامی داده‌های پیشین دستگاه پاک شوند. البته خارج کردن باتری‌ها و قرار دادن دوبارۀ آنها نیز می‌تواند همین کار را برای شما انجام دهد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا دلایل کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی بوش را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم. همان طور که دقت کردید، برخی از تست‌ها بسیار ساده و برخی دیگر پیچیده و فنی هستند و اجرای آنها حتماً باید توسط یک نفر تعمیرکار متخصص کولر گازی بوش انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *