نمایندگی تعمیرات بوش

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

علت صدا کردن ماشین لباسشویی

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟

اگر شما هم با صدای زیاد ماشین لباسشویی خود در حین فرایند شستشو لباس مواجه شده اید، با ما در این مقاله از نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش​ همراه باشید تا به بررسی علت صدای زیاد لباسشویی بپردازیم.

صدایی که ماشین لباسشویی در زمان روشن بودن از خود تولید می کند، یک صدای طبیعیست، اما گاهی اوقات شما متوجه صداهای غیرعادی از دستگاه می شوید مثل صدای تق تق، صدای وزوز، صدای زوزه؛ که شنیدن این صداها از لباسشویی هشداریست از وجود مشکلی در دستگاه که باید سریعا عیب یابی و رفع شود تا آسیب جدی تری به لباسشویی شما وارد نشود.

انواع صدای ماشین لباسشویی

معمولا صداهایی که از لباسشویی می شنوید شبیه به هم نیستند ، و هر صدای خاص نشان از خرابی قطعه ای در دستگاه است. در ادامه به بررسی انواع صدای ماشین لباسشویی می پردازیم:

  • صدای تق تق ماشین لباسشویی: شنیدن صدای تق تق از ماشین لباسشویی می تواند به علت بار زیاد، خرابی بلبرینگ‌ها، معیوب شدن موتور تخلیه و مشکل در در شیلنگ ورودی باشد.
  • شنیدن صدای وزوز از ماشین لباسشویی: زمانی که شما از ماشین لباسشویی خود صدای وزوز مانند می‌شنوید، احتمالا یک شی خارجی در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما گیر کرده است.
  • صدای خر خر ماشین لباسشویی: صدای خرخر ماشین لباسشویی در واقع به علت گرفتگی شیلنگ تخلیه می باشد.
  • صدای کلیک ماشین لباسشویی: معیوب بودن شیر ورودی آب اغلب باعث ایجاد صدای کلیک در لباسشویی می‌شود.
  • صدای زوزه لباسشویی: این صدا زمانی ایجاد می شود که پمپ تخلیه دچار خرابی باشد.

علل سر و صدای زیاد لباسشویی

سر و صدای زیاد لباسشویی یک امر غیر عادیست و ممکن است برای بسیاری از کاربران یک مسأله آزاردهنده باشد. این موضوع می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که در به بررسی علل اصلی و اراپه راه‌حل‌هایی برای کاهش سر و صدای زیاد لباسشویی می پردازیم. با ما همراه باشید. دلایل صدای زیاد ماشین لباسشویی:

معیوب بودن درام عقب با یاتاقان

درام عقب درون خود یاتاقان‌هایی دارد که باعث می‌شود وان داخلی راحت و روان بچرخد. اگر سیستم یاتاقان ناقص باشد، ماشین لباسشویی هنگام کار سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند. در بعضی از ماشین‌ها، یاتاقان‌ها جدا از درام عقب نیز فروخته می‌شود، با این وجود توصیه می‌شود که هم درام بیرونی و هم یاتاقان‌ها را با هم عوض کنید، زیرا درآوردن یاتاقان قبلی و فشار دادن یاتاقان جدید سخت است. البته لازم است بدانید که تعویض وان بیرونی و یاتاقان‌ها نیز آسان نیست و می‌تواند بسیار پر هزینه باشد.

درام عقب با یاتاقان

خرابی بلبرینگ وان

بلبرینگ وان، وسط وان بیرونی نصب شده است. بلبرینگ وان کمک می کند وان داخلی راحت و روان بچرخد. تعویض بلبرینگ وان بسیار پیچیده است و لازم است اکثر قطعات ماشین را باز کنید. اگر بلبرینگ‌ها مشکل دارند، توصیه می‌کنیم وان بیرونی و بلبرینگ‌ها را با هم عوض کنید. توصیه ما این است که این کار را به یک متخصص از نمایندگی های رسمی تعمیر ماشین لباسشویی بوش بسپارید.

خرابی بلبرینگ وان

خرابی قرقره موتور لباسشویی

قرقره موتور لباسشویی عموماً از جنس فلزی ساخته می‌شود و به محور موتور متصل می‌شود. وظیفهٔ قرقره موتور لباسشویی انتقال حرکت و چرخش موتور به سایر قطعات داخل ماشین لباسشویی است. این قطعه با چرخش موتور، حرکتی چرخان به سایر قطعات ماشین لباسشویی می‌دهد، از جمله دستگاه پمپ آب، برس‌ها و سایر قطعات مکانیکی.

خرابی قرقره موتور لباسشویی

خرابی کوپلینگ موتور

این احتمال نیز وجود دارد که کوپلینگ موتور خراب شده باشد. کوپلینگ موتور، موتور را به جعبه دنده ماشین متصل می‌کند. اگر بیش از حد ظرفیت ماشین، بارگیری شده باشد، کوپلینگ موتور نمی‌تواند از موتور و جعبه دنده محافظت کند. کوپلینگ موتور همچنین می‌تواند به علت سایش طبیعی از بین برود. کوپلینگ موتور را بررسی کرده و ببینید آیا شکسته است یا خیر. در صورت شکستگی آن را عوض کنید.

کوپلینگ موتور

خرابی کلاچ

اسمبلی کلاچ اتصال بین جعبه دنده و وان داخلی را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود وان به تدریج به سرعت مناسب چرخش برسد. کلاچ در طول زمان پوسیده می‌شود و همین موجب می‌شود ماشین پر سر و صدا کار کند. کلاچ را نمی توان تعمیر کرد. بنابراین درصورتی که فرسوده شده است، آن را تعویض کنید.

خرابی کلاچ

خرابی تسمه درایو

تسمه درایو لباسشویی یک باند یا نوار است که برای انتقال حرکت از موتور به بخش‌های دیگر لباسشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تسمه معمولاً از جنس لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است و وظیفه آن انتقال حرکت از موتور به بخش‌هایی مانند دیگ ، پمپ، و قطعات دیگر است.

خرابی تسمه درایو

خرابی جعبه دنده

جعبه دنده معمولاً در قسمت پایین لباسشویی قرار دارد و وظیفه اصلی آن تغییر سرعت و جهت چرخش موتور به منظور ایجاد حرکت مورد نیاز در بخش‌های دیگر لباسشویی می باشد.

جعبه دنده

گرفتگی پمپ تخلیه

اگر ماشین هنگام تخلیه سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند، ممکن است پمپ تخلیه مسدود شده یا خراب شده باشد. گاهی اوقات، اشیاء کوچک یا قسمت‌هایی از لباس در پمپ تخلیه گیر می‌کنند. برای اینکه مشخص شود چیزی پمپ تخلیه را مسدود کرده است یا نه، پباید پمپ تخلیه را بردارید و آن را بررسی کنید. اگر پمپ تخلیه مسدود نیست، اما هنوز هنگام تخلیه سر و صدا ایجاد می‌کند، پمپ تخلیه را عوض کنید.

گرفتگی پمپ تخلیه

خرابی موتور درایو

موتور درایو لباسشویی یک موتور الکتریکی است که وظیفه تأمین قدرت و حرکت برای سیستم درایو لباسشویی را بر عهده دارد. این موتور معمولاً در قسمت پشت لباسشویی قرار دارد و با استفاده از برق تأمین شده، حرکت و قدرت لازم را برای تسمه درایو و سایر قطعات مکانیکی لباسشویی ایجاد می‌کند.

خرابی موتور درایو

انسداد دریچه ورودی آب

اگر ماشین هنگام پر شدن آب، سروصدا ایجاد می‌کند ، ممکن است شیر ورودی آب خراب باشد. با گذشت زمان، جرم آب می‌تواند داخل دریچه رسوب کرده و باعث مسدود شدن آن شود. اگر دریچه ورودی آب مسدود شده باشد، هنگام پر شدن، سروصدا ایجاد می کند. در این صورت باید دریچه ورودی آب را عوض کنید.

دریچه ورودی آب

تراز نبودن لباسشویی

وقتی که لباسشویی تراز نباشد، ممکن است در هنگام عملکرد لرزش و ارتعاش زیادی ایجاد شود که باعث ایجاد صداهای ناخوشایند می‌شود. با رفع تراز نبودن و انجام تنظیمات لازم، می‌توانید صدای زیاد را کاهش دهید.

تراز نبودن لباسشویی

سخن آخر

در این مقاله به بررسی علت صدای زیاد ماشین لباسشویی پرداختیم. با توجه به این عوامل، می‌توانید اقدامات مناسبی را برای کاهش صدای زیاد در لباسشویی انجام دهید. در صورتی که مشکل ادامه دارد بهتر است با تکنسین مجرب نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا صدای زیاد ماشین لباسشویی عادی است؟

برخی از صداها در ماشین لباسشویی ممکن است طبیعی باشند، اما صداهای زیاد و ناخوشایند ممکن است نشانه‌ای از خراب بودن قطعات لباسشویی باشد.

آیا عدم توازن بار لباسشویی می‌تواند دلیل  صدای زیاد ماشین لباسشویی باشد؟

وقتی که بار لباسشویی در داخل ماشین لباسشویی نامتعادل است، ممکن است ماشین لباسشویی در هنگام چرخش و حرکت لرزش کند و صداهای زیادی ایجاد کند.

علت صدای زیاد لباسشویی در مرحله خشک کن چیست؟

در صورتی که در مرحله خشک کردن لباس‌ها صدایی از لباسشویی می‌شنوید، ممکن است علت ساده‎‌ای چون زیاد بودن حجم لباس‌ها، تراز نبودن دستگاه و وجود شیء خارجی درون دیگ لباسشویی عامل ایجاد صدا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =

محتوای مقاله برای آشنایی با نحوه کار کردن لوازم خانگی و اینکه چه مشکلی ممکن است برای آنها پیش بیاید بسیار مناسب است.
John Doe

مقالات منتشر شده

روشن شدن چراغ نمک ظرفشویی
چرا چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن می شود؟
تنظیم درجه یخچال قدیمی
درجه یخچال قدیمی چگونه تنظیم می شود؟
ارور-تاپ-کلوز-Tap-Closed-ماشین-لباسشویی-بوش-شاخص
ارور تاپ کلوز Tap Closed ماشین لباسشویی بوش
ماشین لباسشویی بوش یا ال جی
ماشین لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟
مزایا و معایب ساید بای ساید بوش
مزایا و معایب یخچال ساید بای ساید بوش
علت تخلیه نکردن لباسشویی بوش
علت تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بوش
خدمات پس از فروش بوش
نمایندگی خدمات پس از فروش بوش؛ سرویس و تعمیرات تخصصی بوش
چرا-چراغ-قرمز-یخچال-روشن-می-شودشاخص
چرا چراغ قرمز فریزر بوش روشن شده است؟
ویژگی قرص ماشین ظرفشویی
انواع قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش