نمایندگی تعمیرات بوش

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

علت سوختن کمپرسور کولر گازی

نشانه‌ها و علائم سوختن کمپرسور کولر گازی چیست؟ در بسیاری از مواقع کولر حتی در اوایل کار و پس از چند ماه می‌سوزد. سوختن موتور کولر گازی خصوصا در انواع اسپلیت ها بیشتر از سایر نمونه‌ ها است. سوختن موتور کولر می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، اما در برخی مواقع افراد کارکرد خوب کولر را علتی بر خوش‌شانسی می‌دانند، چون هیچ‌کس دوست ندارد میلیون‌ها تومان پول بابت خرید کولر گازی خود پرداخت کند و درست در اوج استفاده از آن با خرابی کمپرسور مواجه شود. یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود، سرویس نکردن دوره‌ای کولر و عدم رسیدگی به آن است. مورد مهمی که بسیاری از دارندگان کولر گازی به دلیل عدم علاقه به پرداخت هزینه سرویس به آن بی‌توجه هستند. اگر بتوانید اطلاعات خود را درباره چنین وسیله‌ای بالا ببرید و علائم و نشانه‌های سوختن موتور این دستگاه را بشناسید، شاید بتوانید تا حدودی بروز این مشکل را پیش‌بینی و از هزینه‌های اضافی پیشگیری کنید. پس اگر دوست ندارید که در اوج گرمای تابستان با یک موتور سوخته کولر مواجه شوید، حتما ادامه مطلب را دنبال کنید.

علائم سوختن موتور کولر گازی

موتور هر وسیله‌ای خواه موتور اتومبیل باشد، خواه سشوار و یا همین کولر گازی، مرکز اصلی و سیستم هماهنگ کننده اجزای دستگاه مورد نظر با یکدیگر است. پس در صورتی که موتور یک محصول بسوزد، یقینا نمی‌توان انتظار درست کارکردن را از آن داشته باشیم؛ به عبارت دیگر اگر کمپرسور کولر گازی مثل معمول کار نکند، نمی‌توانید انتظار سرد شدن محیط را داشته باشید. این روزها خصوصا با گرم شدن کره زمین استفاده از کولرهای گازی و اسپلیت ها بیشتر از گذشته رواج پیدا کرده و به همان نسبت هم ما بیشتر از گذشته شاهد بروز مشکل در کمپرسور این دستگاه هستیم. در واقع می‌توان گفت این مشکل جزو شایع‌ترین عیب‌هایی به حساب می آید که در کولر گازی با آن مواجه هستیم. علائم زیر می‌توانند نشان‌دهنده سوختن موتور کولر گازی باشند.

علائم سوختن موتور کولر گازی

1. پریدن فیوز برق به‌صورت مداوم

یکی از علت‌های شایعی که می‌تواند نشانه خراب شدن کمپرسور کولر گازی باشد، پریدن مکرر فیوز برق است. پس اگر کولر شما با گرما مواجه شده و از طرف دیگر فیوز برق شما هم به‌صورت مداوم می‌پرد، می‌توانید به این احتمال شک کنید.

2. عدم وجود ارتعاش در کولر

هنگام روشن کردن کولر همه اجزا در تناسب با یکدیگر شروع به کار می‌کنند؛ اما اگر در این بین ارتعاشی از کولر خود مشاهده نکردید، می‌تواند به علت سوختن موتور باشد. البته از دیگر علل نبود ارتعاش در کولر گازی و اسپیلت، می‌توان به معیوب بودن خازن اشاره کرد. پس در صورت مشاهده چنین مشکلی علت را بررسی و آن را رفع کنید.

3. عدم سرما سازی کافی

از شایع‌ترین عللی که می‌تواند شما را از بابت سوختن موتور کولر گازی مطمئن کند، عدم سرمای کافی است. برای اینکه مطمئن شوید که کولر وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهد یا خیر، باید حدود 15 دقیقه صبر کنید، اگر در دمای محیط تغییر ایجاد نشد، یکی از علل این مشکل می‌تواند یخ‌زدگی کولر به علت کثیفی کمپرسور یا مشکل در گاز مبرد آن باشد. البته از دیگر علت‌های چنین مشکلی، معیوب بودن کمپرسور را نیز می‌توان در نظر گرفت.

دلایل معیوب شدن کمپرسور  کولر گازی

1. خراب بودن سیم‌پیچی‌ها

در برخی از موارد مشکل در سیم‌پیچی کمکی و یا راه‌انداز کولر است که می‌تواند باعث خراب شدن کمپرسور کولر گازی شود. برای مثال اگر کیفیت سیم‌پیچی‌ها پایین باشد و یا از مواد نامرغوب در تولید آن‌ها استفاده شده باشد، می‌تواند منجر به سوختن اسپیلت یا معیوب شدن آن شود.

2. آلودگی کمپرسور

در بسیاری از اوقات کثیف شدن کمپرسور و سرویس نکردن به موقع آن می‌تواند منجر به سوختن این قطعه شود. اگر با کارکرد کولر آشنا باشید، حتما می‌دانید که کار موتور، خنک کردن هوای گرم وارد شده در آن است. اگر کمپرسور کثیف باشد عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود که فشار زیادی به موتور وارد شود تا بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد. سرویس نکردن موتور به مرور زمان می‌تواند باعث ضعیف شدن آن شود. اگر به ضعیف شدن موتور هم توجه نشود باید منتظر سوختن آن باشید.

3. ولتاژ نامناسب برق

یکی از علت‌های سوختن موتور تمام لوازم‌خانگی از جمله یخچال، تلویزیون و کولر گازی، ولتاژ نامناسب و نوسانات برق به نظر می‌رسد. در زمان‌هایی که کولر روشن و در حال کار کردن است، نوسانات برق می‌تواند باعث قطع شدن عملکرد آن در حین کار شود. برق اضافی می‌تواند به علت قرار گرفتن در سیم‌پیچی باعث مشکل در موتور آن شود که در نهایت به سوختن موتور کولر منجر می‌شود؛ بنابراین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دچار نوسانات شدید برق هستید، حتما از محافظ مخصوص کولر گازی استفاده کنید تا حداقل کمی از بار اضافی روی موتور کولر را کم کنید.

دلایل معیوب شدن کمپرسور  کولر گازی

4. کاهش گاز مبرد

یکی دیگر از دلایل شایع معیوب شدن موتور کولر گازی یا اسپلیت بوش کاهش گاز مبرد آن است. اگر به صورت مداوم از کولری استفاده کنید که گاز آن به علت نشتی به اتمام رسیده، امکان دارد با سوختگی موتور آن مواجه شوید. همان‌طور که گفتیم از نشانه‌های کاهش گاز مبرد یخ‌زدگی کولر یا عدم سرما سازی کافی آن است؛ بنابراین در هر شرایطی به نشانه‌ها توجه کنید. علاوه بر تمام موارد بالا از بین رفتن عایق سیم‌های موتور و اتصالی آن‌ها نیز می‌تواند باعث سوختن کمپرسور شود.

جمع‌بندی

در این مطلب نشانه‌های سوختن کمپرسور کولر گازی و همچنین دلایل بروز این مشکل را بررسی کردیم. توجه داشته باشید که در صورت بروز کوچک‌ترین مشکلی حتما در اسرع وقت از نمایندگی مرکزی تعمیرات کولر گازی بوش برای عیب‌یابی کولر خود استفاده کنید. علاوه بر این هرگز به خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌ها از سرویس کردن مداوم کولر خود چشم‌پوشی نکنید، چرا که این کار در نهایت می‌تواند منجر به سوختن موتور کولر گازی و صرف هزینه‌هایی به مراتب بالاتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

محتوای مقاله برای آشنایی با نحوه کار کردن لوازم خانگی و اینکه چه مشکلی ممکن است برای آنها پیش بیاید بسیار مناسب است.
John Doe

مقالات منتشر شده

ویژگی قرص ماشین ظرفشویی
انواع قرص ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش
ارور‌های  E26 | F26 و E27 | F27 لباسشویی بوش
علت-ماندن-کف-در-ماشین-ظرفشویی-شاخص
علل اصلی ماندن کف در ماشین ظرفشویی
راهنمای استفاده از ماکروفر بوش
راهنمای استفاده از ماکروفر بوش
علت-قفل-شدن-لباسشویی-بوش-شاخص
علت قفل شدن درب لباسشویی بوش
تعویض قفل درب یا میکروسوئیچ لباسشویی
تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی
سوختن-کولر-گازی-بوش-شاخص
علت سوختن کمپرسور کولر گازی
راهنمای-روشن-کردن-کولر-گازی-بدون-کنترل-شاخص
راهنمای روشن کردن کولر گازی بدون کنترل
شستن کتانی در لباسشویی
راهنمای شستن کتانی در لباسشویی
تمیز کردن لاستیک درب لباسشویی
نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی