نمایندگی تعمیرات بوش

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

چطور می توان عمر یخچال را افزایش داد؟

چطور می توان عمر یخچال را افزایش داد؟ | تمام مدل ها

این یک مقاله مفید برای کسانی است که قصد افزایش طول عمر یخچال را در سر دارند. پس در ادامه با نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال بوش همراه باشید.

همانطور که می دانید، تمام لوازم خانگی دارای یک عمر مفید محدود است که این مقدار با استفاده و نگهداری درست می تواند بیشتر شود. یخچال فریزرها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. گفته شده است عمر مفید یخچال بین 12 تا 15 سال است. این مقدار یعنی به احتمال بالا در این مدت دستگاه شما دچار خرابی نشده و نیاز به تعمیرات نخواهد داشت. شما می توانید با انجام و رعایت راهکارهایی که در این مطلب بررسی خواهیم کرد، این محدوده را بزرگتر کنید.

روش های افزایش عمر یخچال

به علت افزایش قیمت لوازم خانگی، علی الخصوص یخچال فریزر، خراب شدن و از کار افتادن دستگاه به یک کابوس برای کاربران بدل شده است. با پیشرفت تکنولوژی، سیستم یخچال ها هم هوشمندتر شده و بسیاری از مواردی که در مدل های قدیمی نیاز بود به صورت دستی انجام شود، اتوماتیک جلو می رود. با این حال ممکن است در همین سیستم باز هم خرابی هایی رخ دهد؛ در صورت استفاده نادرست از یخچال فریزر و عدم رعایت موارد و دستورالعمل های درج شده در دفترچه راهنما و یا مطالب مفید برای نگهداری و افزایش عمر یخچال فریزر، ممکن است به صورت ناخواسته باعث کوتاه شدن بازه 12 تا 15 ساله شوید.

در ادامه قصد داریم 12 مورد برای افزایش عمر یخچال را بررسی کنیم که می تواند در دسته اصول خانه داری قرار بگیرد.

 • باز و بسته نکردن زیاد درب یخچال فریزر: این مورد شاید در ظاهر ساده بنظر برسد اما هر بار که درب یخچال باز شود، هوای گرم بیرون وارد محفظه شده و فشار داخلی را نیز تغییر می دهد. برای رفع این اختلاف و برگشتن به حالت قبل، کمپرسور باید بیشتر کار کند. این مورد تاثیر مستقیمی روی عملکرد و عمر کمپرسور می گذارد.
 • باز نگذاشتن درب یخچال به صورت طولانی مدت: با توجه به صحبت قبل، این مورد نیز می تواند تاثیر مستقیمی روی کاهش عمر مفید یخچال بگذارد.
 • بررسی دوره ای لاستیک دور درب: لاستیک دور درب از قطعات جانبی بسیار مهم یک یخچال یا فریزر حساب می شود. اگر فاسد، خراب، پاره شود یا از جای خودش دربیاید، درب دستگاه به درستی بسته نمی شود.
 • تمیز کردن یخچال به صورت دوره ای: این مورد شامل تمیز کردن تمام قسمت های داخلی، قفسه ها، طبقه ها و … می شود. تمیز کردن دوره ای یخچال می تواند باعث از بین رفتن بوی بد، باز کردن مسیر رفت و آمد هوا در محفظه و در نتیجه بهینه کردن عملکرد تمام قطعات داخلی دستگاه می شود.
 •  نگذاشتن غذای داغ در یخچال یا فریزر: موتور، فن و دیگر قطعات موجود در روند سردسازی محفظه، در صورت قرارگیری غذای داغ در دستگاه مجبورند بیشتر کار کنند. به همین دلیل تاثیر منفی روی آن می گذارد.

روش های افزایش عمر یخچال

 • تنظیم درست دمای یخچال: دمای محیط اطراف تاثیر مستقیم و غیر مستقیم روی دمای داخل محفظه می گذارد. بنابراین در هر فصل و با توجه به دمای محل زندگی خودتان، دمای یخچال را تنظیم کنید. به طور معمول در فصل تابستان بهترین دما برای یخچال، 3 درجه و برای فریزر -19 درجه سانتیگراد است. در زمستان نیز دمای مناسب برای یخچال، 4 درجه و برای فریزر -17 درجه سانتیگراد می باشد.
 • قرار ندادن یخچال در نزدیکی وسایل گرمازا: همانطور که گفتیم، دمای محیط بر روی دمای محفظه و کارکرد آن تاثیر می گذارد. بنابراین گرمای حاصل از کارکرد وسایلی مانند اجاق گاز، بخاری و … کمپرسور را مجبور به کار بیشتر می کند.
 • قرار ندادن یخچال در زیر تابش مستقیم آفتاب: این مورد هم می تواند سبب کار کردن بیش از حالت طبیعی اجزای مختلف دستگاه شود.
 • بسته بندی و جایگذاری درست مواد غذایی داخل یخچال: این مورد می تواند باعث گردش درست هوای سرد داخل محفظه و بین مواد غذایی مختلف شود.
 • تراز کردن یخچال: اگر یخچال تراز باشد، تمام قطعات داخلی دستگاه در درست ترین حالت خود قرار گرفته و کار می کنند.
 • رعایت فاصله یخچال با دیوارهای کناری و پشتی: کمپرسور و لوله های کندانسور در طول کار خود گرما تولید می کنند و باید این گرما با محیط اطراف مبادله شود. اگر فاصله معین شده یخچال با دیوارهای اطراف رعایت نشود، این گرمای حاصل شده از کار قطعات، توانایی تبادل را ندارد. حداقل فاصله برای یخچال با دیوارهای مجاور، حدود 15 تا 20 سانتیمتر می باشد.
 • قرار ندادن سلفون و پلاستیک بر روی قفسه های یخچال: این کار باعث می شود هوا نتواند به درستی در تمام قسمت های محفظه گردش کند.

این موارد در ظاهر ساده اگر در طولانی مدت رعایت شوند، می توانند تاثیر بسیار مثبت و باورنکردنی روی عمر یخچال گذاشته و باعث بهینه کردن عملکرد آن شوند.

بیشتر بخوانید: تعمیر سوراخی یخچال بوش

سرویس دوره ای یخچال چه تاثیری در عمر دستگاه دارد؟

به جرات می توان گفت سرویس دوره ای یخچال از مهمترین عوامل تضمین سلامت عملکرد دستگاه و افزایش عمر مفید آن است. مدت زمان مورد نیاز برای تماس با یک تعمیرکار و بهره بردن از خدمات سرویس تخصصی یخچال بین 3 الی 6 ماه(بسته به زمان مورد نیاز شما دارد) می باشد.

در روند سرویس یخچال فریزر، تعمیرکار متوجه می شود کدام قسمت یخچال در حال خراب شدن است؛ یا اینکه کدام قطعات نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. این عمل باعث می شود مشکلات بوجود آمده برای یخچال قبل از آسیب رساندن به عملکرد کلی، سریعا شناسایی و رفع شوند.

می توان گفت اگر قطعات خراب در سیستم یخچال تعمیر نشود و همان حالت باقی بماند، می تواند باعث آسیب رسیدن به قسمت های دیگر شود. 

سرویس دوره ای یخچال چه تاثیری در عمر دستگاه دارد؟

جمع بندی

برای افزایش طول عمر یخچال راه های مختلفی وجود دارد که در این مقاله سعی کردیم مهمترین و کاربردی ترین آن ها را نام برده و بررسی کنیم. موارد دیگری نیز علاوه بر این لیست باعث مراقبت بهتر از یخچال فریزر وجود دارد که در لیست موجود نیست. اگر شما هم موردی علاوه بر موارد ذکر شده در بالا انجام داده و نتیجه گرفته اید، می توانید با ما و دیگران در بخش نظرات کاربران به اشتراک بگذارید.

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تعمیر قطعات مختلف یخچال می توانید از مقاله های دیگر نمایندگی تعمیرات یخچال بوش بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

محتوای مقاله برای آشنایی با نحوه کار کردن لوازم خانگی و اینکه چه مشکلی ممکن است برای آنها پیش بیاید بسیار مناسب است.
John Doe

مقالات منتشر شده

شناور ماشین ظرفشویی چیست؟
همه چیز در مورد شناور ماشین ظرفشویی | طرز کار و علل خرابی شناور
دلایل-تمیز-نشدن-ظروف-در-ماشین-ظرفشویی-بوش-شاخص
چرا ظروف در ماشین ظرفشویی تمیز شسته نمی شوند؟
چطور می توان عمر یخچال را افزایش داد؟
چطور می توان عمر یخچال را افزایش داد؟ | تمام مدل ها
انواع شوینده ماشین لباسشویی
همه چیز در مورد انواع شوینده ماشین لباسشویی
چگونه-فیلتر-ماشین-ظرفشویی-را-تمیز-کنیم-شاخص
چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟
علت خاموش شدن یخچال بوش
مهمترین علت خاموش شدن یخچال بوش
لیست-کامل-کدهای-خطای-ماشین-لباسشویی-بوش-شاخص
ارورهای لباسشویی بوش | لیست کامل کدهای خطا ماشین لباسشویی بوش
نچرخیدن لباسشویی
علت نچرخیدن لباسشویی بوش چیست + راه حل
ارور ظرفشویی بوش: انواع کد خطا با نحوه برطرف سازی
تعمیرات بوش غرب تهران