علت صدا دادن لباسشویی هنگام خشک کردن لباس

علت صدا دادن لباسشویی هنگام خشک کردن لباس/ هنگام خشک کن

می 17, 2022
تعمیر جاروبرقی بوش شرق تهران

تعمیر جاروبرقی بوش شرق تهران

ژوئن 6, 2022

دلایل خرابی و نحوه تعمیر یخساز بوش

دلایل خرابی و نحوه تعمیر یخساز بوش

همانطور که می دانید در میان لوازم خانگی، یخچال از جمله لوازمی است که بدون آن نمی توان لحظه ای زندگی کرد و به دلیل کار کردن 24 ساعته نسبت به سایر لوازم برقی بیشتر در معرض خرابی قرار دارد. یکی از متداول ترین مشکلاتی که ممکن است برای یخچال شما ایجاد شود، خرابی یخساز است. فرض کنید در یک روز گرم تابستانی به سراغ یخچال می روید تا شربتی با تکه های یخ زیاد برای خود آماده کنید اما متوجه میشوید که یخساز خراب شده است، مسلما خیلی ناراحت و نگران می شوید.

یخسازهای بوش نیز با وجود کیفیت در ساخت و قطعات شاید بعد از سال ها کار خراب شوند و مشکلات زیادی را به بار آورند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به صورت کامل عملکرد و قطعات یخساز، دلایل خرابی و نحوه تعمیر یخساز بوش را برای شما عزیزان توضیح دهیم. در این مقاله با نمایندگی مجاز تعمیرات بوش همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کنید.

عملکرد و قطعات یخساز

یخساز یکی از کاربردی ترین قطعات این دستگاه محسوب می شود به طوریکه اکثر افراد در هنگام خرید یخچال می خواهند دستگاه شان قابلیت یخسازی داشته باشد. خیلی ها به اشتباه تصور می کنند که محفظه یخ همان یخساز است ولی این دو کاملا با یکدیگر متفاوتند و در صورت خرابی نوع تعمیرشان با یکدیگر فرق دارد.

همانطور که می دانید وظیفه یخساز یا همان Ice maker تولید یخ در اندازه مشخص می باشد و از قطعاتی همچون سیم رابط برق، موتور، سنسور، اهرم تشخیص یخ، لوله ورودی آب، شیر برقی، محفظه و برد الکترونیکی ساخته شده است. در صورتی که کوچترین نقصی در هر یک از این قطعات ایجاد شود، یخساز دیگر کار نمی کند. خوشبختانه شما خودتان می توانید با یک سری راهکار ساده به تعمیر یخساز بپردازید ولی گاهی دیگر کاری از دست شما ساخته نیست و حتما باید با نمایندگی تماس بگیرید.

اقدامات لازم برای تعمیر یخساز

زمانی که یخساز، یخ تولید نکرد و حس کردید اختلالی در عملکرد آن پیش آمده، حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

اقدامات لازم برای تعمیر یخساز بوش
اقدامات لازم برای تعمیر یخساز بوش

– مطمئن شوید که دکمه یخ را انتخاب کرده اید و به اشتباه قفل کودک را انتخاب نکردید.

– پدال یخساز را فشار دهید و ببینید صدایی از موتور یخساز می آید یا نه.

– اگر صدایی از موتور یخساز شنیدید، تمامی یخ های مخزن یخساز را خارج کرده و مخزن یخ را چک کنید. دمپر یخساز را نیز بررسی کنید و اگر دچار یخ زدگی شده بود، یخ زدگی ها را پاک کنید.

– اگر صدایی از موتور یخساز شنیده نشد، باید موتور یخساز را با اهم متر چک کنید. در صورتی که اهم متر عدد 0 را نشان داد باید موتور یخساز تعویض شود. در غیر این صورت موتور یخساز سالم است.

موارد خرابی یخساز

در صورتی که به دنبال فهمیدن دلایل خرابی یخساز یخچال فریزر و روش های حل آن هستید، حتما این بخش را بخوانید زیرا براساس تجربه سی ساله تعمیرکاران یخساز نوشته شده و می تواند به شما کمک زیادی بکند. از رایج ترین دلایل خرابی یخساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- یخساز کار نمی کند

زمانی که یخساز کار نمی کند امکان دارد به دلیل خاموش شدن یخساز، فعال شدن قابلیت مکث، مسدود شدن ورودی آب، مسدود شدن فیلتر یخچال و یا عدم سرمای کافی فریزر باشد. در ادامه نحوه عیب یابی، تشخیص و راه های رفع هرکدام از این قطعات توضیح داده می شود: 

– خاموش شدن یخساز

در تمامی یخچال های امروزی، یخساز دارای یک دکمه on/off می باشد که در بعضی از یخچال ها این دکمه در داخل فریزر و در کنار یخساز است و در یخچال های دیگر بر روی صفحه نمایشگر یخچال قرار دارد. در صورتی که دیدید یخساز کار نمی کند این دکمه را چک کنید که در حالت روشن باشد.

– فعال شدن قابلیت مکث

در یخسازهای یک قطعه ای به نام بازوی کنترل وجود دارد که وظیفه آن این است که زمانی که مخزن یخساز پر از یخ شد در بالاترین وضعیت قرار بگیرد تا دیگر یخ تولید نشود. زمانی که یخساز کار نمی کند ممکن است این بازوی کنترل به طور تصادفی در بالاترین وضعیت قرار گرفته باشد و یخ تولید نشود. حتما آن را چک کنید.

– مسدود شدن ورودی آب

تمامی یخسازهای دارای یک شیر ورودی آب هستند که آب از طریق این شیر وارد یخساز می شود و شروع به یخ زدن در قالب های یخ می کند. اگر یخساز کار نمی کند چک کنید که شیر ورودی مسدود نشده باشد یا شیلنگ آن تا نخورده باشد.

– مسدود شدن فیلتر یخساز

معمولا فیلتر یخسازها بعد از مدتی دچار جرم می شود و در صورتیکه جهت تعویض آن اقدام نشود مسدود می شوند. اگر فیلتر مسدود شده باشد اجازه یخسازی نمی دهد. آن را چک کنید. 

– عدم سرمای کافی یخساز

زمانی که یخچال سرمای کافی ندارد به دلیل معیوب بودن کمپرسور یا کم بودن گاز یخچال است ولی زمانیکه فریزر سرمای کافی ندارد به دلیل خراب بودن فن فریزر است. پس حتما این فن را در سریع ترین زمان ممکن تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: علت گرم شدن یخچال بوش چیست؟

2- یخ ها به هم می چسبند

اینکه یخ ها به هم می چسبند، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که امکان دارد برای یخچال پیش بیاید و همواره دو علت اصلی دارد که در ادامه توضیح داده شده است.

– عدم استفاده از یخساز و پر شدن مخزن یخساز از یخ

در این مورد باید در نظر داشته باشید که اگر از یخساز یخچال خود استفاده زیادی ندارید دکمه off یخساز را فعال کنید. در غیر این صورت، بعد از مدتی یخ ها به هم فشار می آورند و به یکدیگر می چسبند. اگر با مشکل چسبیده شدن یخ ها مواجه شدید، ابتدا مخزن یخساز را از یخچال جدا کنید، یخ های بزرگ را از داخل مخزن بیرون بیاورید، یخ های کوچک را داخل مخزن از هم جدا کنید و دوباره مخزن را به جای خود برگردانید.

– عدم سرمای کافی در یخساز

یکی دیگر از دلایل چسبیده شدن یخ ها به یکدیگر عدم وجود سرمای کافی است که باعث می شود یخ ها ذوب شوند و با بازگشت سرما دوباره یخ بزنند و به هم بچسبند. معمولا خنک نبودن فضای فریزر به دلیل خرابی فن یخچال است و باید سریعا برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. برای تعمیر فن یخچال می توانید با تعمیرگاه مرکزی یخچال تماس بگیرید.

3- عوامل دیگر

خرابی یخساز می تواند به خاطر دلایل مختلف دیگری مانند معیوب بودن شیر برقی یخساز، ایجاد نقص و اختلال در موتور یخساز ، ایجاد یخ زدگی در مسیر ورودی یخساز، معیوب بودن سنسور و خراب شدن برد الکترونیکی فریزر رخ دهد. در صورت بروز چنین مشکلاتی بهتر است تا با مشکل خود را با نمایندگی مجاز تعمیرات در میان بگذارید.

قبل از هرچیزی یخساز را ریست کنید

زمانی که یخساز خراب می شود اولین راهکار بسیار مفید فشار دادن دکمه ریست یخساز یا به عبارتی ریست کردن یخساز است. شاید باورتان نشود ولی در اکثر گزارش های خرابی یخساز، تنها با این کار تمامی معایب یخساز خود به خود برطرف شده است! به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم نحوه ریست یخساز را نیز به شما آموزش دهیم.

نحوه ریست یخساز

برای ریست یخساز ، ابتدا باید درب فریزر را باز کرده و با دقت کاور یخساز را جدا کنید تا بتوانید این قطعه را به طور کامل ببینید. سپس، دکمه ای به نام reset switch یا همان دکمه ریست یخساز که معمولا زیر یخساز قرار دارد را به مدت چند ثانیه فشار دهید. بعد از این کار یخساز شروع به چرخیدن می کند و ریست می شود. حال باید کاور یخساز را سر جای قبلی خود قرار دهید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که نیازی نیست یخساز را چند بار پشت سرهم ریست کنید، دوبار برای این عملیات کافی است. در صورتی که عملیات ریست، موفق باشد حدودا بعد از پنج ساعت دوباره یخساز شروع به یخسازی می کند؛ در غیر این صورت حتما یخساز بوش ایراد فنی داشته و بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

قیمت یخساز بوش

قیمت یخساز بوش با توجه به مدل یخچال متفاوت خواهد بود. در صورتی که می خواهید از قیمت یخساز خود مطلع شوید با مشاوران ما تماس بگیرید و مدل یخچال خود را بگویید. در این نمایندگی تمامی یخسازها با مناسب ترین قیمت نسبت به بازار قابل تهیه است و ضمانتی شش ماهه نیز به شما ارائه می شود تا در صورتیکه طی این شش ماه مشکلی پیش آمد هزینه را به شما عودت داده شود. علاوه بر این، در صورت خرید یخساز از این مجموعه، نصب رایگان هدیه بگیرید.

در این مطلب سعی شد تمامی نکات و راهنمایی های لازم در خصوص انواع موارد خرابی و راهکار تعمیر یخساز برای شما عزیزان توضیح داده شود. فراموش نکنید که یخچال های جدید بسیار پیشرفته و پیجیده هستند و صد البته از قیمت های بالا برخوردارند در نتیجه اگر سر رشته ای در خصوص تعمیر قطعات این چنینی ندارید حتما مشکل را با تعمیرکار حرفه ای در میان بگذارید. ما در مجموعه نمایندگی بوش به صورت 24 ساعته در کنار شما هستیم تا مشکلات شما را برطرف نماییم. برای دریافت خدمات تعمیر می توانید به صفحه تعمیر یخچال فریزر بوش مراجعه کنید و با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

موارد خرابی یخساز یخچال فریزر بوش چیست؟

اگر چه برند بوش یکی از با کیفیت ترین برندهای تولید لوازم خانگی است اما ممکن است پس از سال ها استفاده، یخساز آن دچار مشکلاتی شود. به طور کلی موارد خرابی یخساز شامل موارد زیر می شود:
1- خاموش شدن یخساز
2- مسدود شدن ورودی آب
3- مسدود شدن فیلتر یخ ساز
4- عدم سرمای کافی یخساز
5- چسبیدن یخ ها به یکدیگر
6- و …

چگونه می توان یخساز را ریست کرد؟

برای ریست یخساز ، ابتدا باید درب فریزر را باز کرده و با دقت کاور یخساز را جدا کنید تا بتوانید این قطعه را به طور کامل ببینید. سپس، دکمه ای به نام reset switch یا همان دکمه ریست یخساز که معمولا زیر یخساز قرار دارد را به مدت چند ثانیه فشار دهید. بعد از این کار یخساز شروع به چرخیدن می کند و ریست می شود. حال باید کاور یخساز را سر جای قبلی خود قرار دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا بهینه
سارا بهینه
4 ماه قبل

سلام. روزتون بخیر. بنده الان بیش از 10 ساله کاز یخچال بوش استفاده میکنم و خیلی راضیم. اما الان چند روزیه که یخسازش به مشکل خورده و دیگه یخ تولید نمیکنه میخواستم بدونم علتش چی هست؟ با تشکر

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
تعمیرات لوازم خانگی بوش